www.mozilla.com Weather Central
Voices
Headlines

Tiger softball earns Tuesday sweep -3/3/2015, 7:45 PM

Season ends for FHSU men -3/3/2015, 10:20 AM

Claflin great Jackie Stiles inducted into NFHS Hall of Fame -3/3/2015, 10:19 AM

KU's Big 12 streak one for the ages -3/3/2015, 10:10 AM

FHSU's Keehn wins second MIAA title in track -3/2/2015, 10:28 AM

Wessel continues to spark Shockers -3/2/2015, 10:28 AM

Ronda Rousey's fast work, like at UFC 184, a big draw -3/2/2015, 10:28 AM

Minnie Minoso's love of baseball never waned -3/2/2015, 10:28 AM

FHSU wrestling sending four to nationals -3/2/2015, 10:28 AM

Kansas State rallies late to put away Iowa State -3/1/2015, 9:33 AM

No. 8 Kansas holds on to defeat Texas, 69-64 -3/1/2015, 9:31 AM

Wichita State captures MVC crown by beating Northern Iowa -3/1/2015, 9:30 AM

Ellis' Younger cruises through Friday at 3-2-1A -3/1/2015, 9:39 AM

Hays High's Deterding second in 4A -3/1/2015, 9:58 AM

Norton wins title with backside points -3/1/2015, 9:36 AM

Hoxie's Porsch repeats in 3-2-1A -3/1/2015, 9:43 AM

FHSU splits at Northeastern State -3/1/2015, 9:41 AM

HHS girls win on senior night -3/1/2015, 9:40 AM

HHS boys roll by Great Bend -3/1/2015, 9:39 AM

Class 3-2-1A State Wrestling finals results -2/28/2015, 9:37 AM

Tigers fall, need win to host first round -2/27/2015, 10:20 AM

Tiger women, MIAA champs, hang on -2/27/2015, 10:29 AM

Monarchs survive on senior night -2/27/2015, 12:17 PM

With KU back in control, Jayhawks prepare for 'high drama' -2/27/2015, 10:19 AM

Nino Williams takes long road to success at Kansas State -2/27/2015, 10:18 AM

Sub-state basketball pairings -2/26/2015, 10:37 AM

3-2-1A wrestling -- Younger part of youth movement for Railers -2/26/2015, 10:48 AM

Big 12 reprimands K-State after court-storming -2/26/2015, 10:53 AM

Hays High's top four headed to Salina -2/26/2015, 10:36 AM

3-2-1A wrestling -- HDN area state qualifiers -2/26/2015, 10:48 AM

3-2-1A wrestling -- Porsch seeks a repeat in state finale -2/26/2015, 10:49 AM

3-2-1A wrestling -- Freshman Hutchinson leads young group of Redmen -2/26/2015, 10:49 AM

3-2-1A wrestling -- Norton steps up again to have shot at 3-2-1A state crown -2/26/2015, 10:50 AM

Shockers fight past Indiana State, set up big Saturday -2/26/2015, 10:27 AM

Rhoades back at state -- this time in 4A -2/26/2015, 10:36 AM

TMP survives Plainville -2/25/2015, 11:26 AM

K-State issues apology -2/25/2015, 10:22 AM

HHS swept at Dodge -2/25/2015, 10:22 AM

Tuesday's area prep basketball boxscores -2/25/2015, 10:21 AM

Royals still hoping for Starling to break out -2/24/2015, 10:22 AM

Penske revels in Logano's victory at Daytona 500 -2/24/2015, 10:22 AM

Wildcat's win throws a roadblock at Jayhawks -2/24/2015, 10:22 AM

KBCA prep basketball rankings, Feb. 23 -2/24/2015, 10:22 AM

Wildcats get it done -2/24/2015, 10:22 AM

No-name Hahn wins Northern Trust Open -2/23/2015, 10:24 AM

FHSU softball splits on Sunday in Minnesota -2/23/2015, 10:15 AM

Logano wins first Daytona 500 -2/23/2015, 10:15 AM

Lutz: VanVleet has another day to remember -2/23/2015, 10:14 AM

VanVleet takes Wichita State's assists title in win -2/23/2015, 10:14 AM

'Cats seek confidence before game with KU -2/23/2015, 10:14 AM

Perry Ellis, No. 8 Kansas rebound from loss, beat TCU -2/22/2015, 12:47 PM

Baylor drills K-State -2/22/2015, 12:48 PM

Monarch girls run away from Stockton -2/22/2015, 12:38 PM

TMP wins physical game at Stockton -2/22/2015, 12:39 PM

Mathews all-state for HHS -2/22/2015, 12:48 PM

HHS wins at Garden, jumps back into WAC race -2/22/2015, 12:41 PM

Wrestling roundup -- Hays High sends four to 4A state -2/22/2015, 8:19 PM

Victoria puts together complete game in win at Ness City -2/22/2015, 12:40 PM

HHS girls fall down early, lose at Garden -2/22/2015, 12:39 PM

Earnhardt Jr. makes Duel history, Patrick qualifies -2/20/2015, 10:19 AM

HHS sends relays to state -2/20/2015, 10:19 AM

Tiger baseball takes two from UCM -2/20/2015, 10:19 AM

Gene Stephenson says he's filed his own appeal -2/19/2015, 10:13 AM

TCU takes out K-State -2/19/2015, 10:13 AM

Bohuslavsky keys win for Tiger women -2/19/2015, 10:59 AM

Tiger men rally for MIAA win -2/19/2015, 10:13 AM

Tiger women No. 1 in Central Region -2/18/2015, 5:04 PM

Tuesday's area prep basketball boxscores -2/18/2015, 11:22 AM

Barton's Hensley named Player of the Week -2/18/2015, 10:24 AM

TMP boys win, girls fall in Great Bend -2/18/2015, 10:24 AM

K-State hopes to build some momentum at TCU -2/18/2015, 10:24 AM

Two in a row for HHS girls -2/18/2015, 10:47 AM

Hot early, HHS boys get win at Abilene -2/18/2015, 10:47 AM

All is possible at Daytona -2/17/2015, 10:27 AM

WVU tops Jayhawks in wild finish -2/17/2015, 10:27 AM

Chiefs can find impact receiver in NFL draft -2/17/2015, 10:27 AM

Chargers set sights on LA, push San Diego officials for action on stadium -2/17/2015, 10:27 AM

Defense a constant for Shockers -2/17/2015, 10:26 AM

FHSU, UCM series moved to Hays -2/16/2015, 10:55 AM

KU prepares for full-court press -2/16/2015, 10:17 AM

Foster lifts Kansas State past Oklahoma on Saturday -2/16/2015, 10:16 AM

Three Tigers crowned MIAA champs -2/16/2015, 10:16 AM

Bowyer, after crash, slams qualifying format -2/16/2015, 10:16 AM

Phillipsburg girls knock off TMP at the buzzer -2/15/2015, 7:54 PM

Hays High girls snap losing skid -2/15/2015, 2:21 PM

Hays High stunned by Liberal at the buzzer -2/15/2015, 7:54 PM

Tiger women's streak halted at Pitt State -2/15/2015, 10:26 AM

Tiger softball 1-3 to start season -2/15/2015, 7:54 PM

Tiger men fall at Pitt -2/15/2015, 7:54 PM

Tigers drop to 0-2 with losses to Mines, Regis -2/15/2015, 1:10 AM

KU coach kicks off tour in Hays -2/13/2015, 11:10 AM

K-State guard Johnson laughs off hecklers at W. Virginia -2/13/2015, 10:13 AM

The Tigers' do-it-all Shaw -2/13/2015, 11:10 AM

Samac staying on court, providing big games for Tigers -2/13/2015, 11:09 AM

Wichita State baseball players see winning as antidote to distractions -2/13/2015, 10:12 AM

Royals, Herrera agree -2/13/2015, 10:12 AM

Royals purchase contract of Derek Gordon -2/13/2015, 10:12 AM

KU's Ellis near 1,000 points -2/13/2015, 10:12 AM

Hoxies' record just a matter of time? -2/12/2015, 3:26 PM

New coach, new season for FHSU softball -2/12/2015, 11:25 AM

Sports Scores

Tuesday

Prep basketball

Boys

Atwood 76, St. Francis 65

Dighton 62, Oberlin 47

Hillsboro 50, Goodland 47

Lakeside 42, Lincoln 32

Minneapolis 68, Russell 35

Rock Hills 42, Natoma 37

Salina Central 62, Andover 58

Salina South 62, Sacred Heart 47

Sharon Springs 75, Leoti 38

St. John's Beloit-Tipton 57, Osborne 34

Sylvan-Lucas 61, Thunder Ridge 48

Girls

Dighton 44, Atwood 11

Dodge City 71, Hays High 28

Hesston 51, Goodland 18

Hoisington 60, Victoria 46

Hoxie 65, St. Francis 13

Lincoln 33, Lakeside 26

Minneapolis 47, Otis-Bison 24

Osborne 59, Wilson 34

Sharon Springs 63, Oberlin 42

Sylvan-Lucas 43, Natoma 41 (ot)

Tescott 41, Rock Hills 33

Trego 56, Leoti 27

Thunder Ridge 33, St. John's Beloit-Tipton 30

Click To View All


myTown Calendar

SPOTLIGHT
[var top_story_head]

Prep track & field results, May 2

Published on -5/4/2014, 7:43 PM

Printer-friendly version
E-Mail This Story

Track and field

Prep results

Beloit Relays

Team scores

Boys

Beloit 133, Osborne 100, Ell-Saline 92, Concordia 63, Sacred Heart 60, Smith Center 57, SE of Saline 57, Washington 57, Marion 50, St. John's 45, Abilene 39, Clay Center 36, Clifton-Clyde 33, Minneapolis 32, Russell 32, Tescott 31, Chapman 29, Rock Hills 26, Pike Valley 26, Thunder Ridge 19, Lincoln 17, Bennington 16, Southern Cloud 16, Republic County 15, Riley County 14, Ellsworth 12, Tipton 4, Lakeside 1, Sylvan-Lucas 1.

Girls

St. John's 83, Beloit 77.5, Pike Valley 69, Southeast of Saline 67, Clay Center 65, Washington 62, Marion 61, Ell Saline 52, Smith Center 52, Concordia 50.5, Abilene 48, Minneapolis 46, Russell 43, Chapman 39, Clifton-Clyde 38, Logan 31.5, Sacred Heart 31, Lakeside 27, Rock Hills 24.5, Tescott 21, Republic COunty 19, Sylvan-Lucas 18, Riley County 16, Bennington 15, Ellsworth 14, Lincoln 14, Thunder Ridge 13, Tipton 9, Osborne 7.

Individual results

(event winners + area medalists only).

Class 3A/4A

Boys

Shot -- 1. Black, Beloit, 51-7.5; 5. Donovan, Russell, 46-7.25.

Disc -- 1. Wilson, Clay Center, 139-5.

Jav -- 1. Yoxall, Minneapolis, 169-10.

HJ -- 1. Helvey, SE of Saline, 6-3.

PV -- 1. Whitley, Concordia, 12-0.

LJ -- 1. Jones, Marion, 2-7.

TJ -- 1. Wetter, Sacred Heart, 41-5.5.

100 -- 1. Rudolph, Chapman, 11.39; 4. Brand, Russell, 11.73.

200 -- 1. Rudolph, Chapman, 22.97.

400 -- 1. Niemczyk, Beloit, 50.69; 3. Gfeller, Russell, 51.34.

800 -- 1. Conn, Beloit, 1:56.81.

1600 -- 1. Conn, Beloit, 4:20.65.

3200 -- 1. Conn, Beloit, 9:57.96.

110HH -- 1. Palen, Sacred Heart, 15.81; 2. Pfannenstiel, Russell, 16.17.

300IH -- 1. Higbee, Concordia, 41.44; 6. Pfannenstiel, Russell, 43.50.

400R -- 1. Beloit, 44.97; 4. Russell, 45.49.

1600R -- 1. Concordia, 3:31.11; 3. Russell, 3:36.08.

3200R -- 1. Abilene, 8:29.78.

Girls

Shot -- 1. Adams, Concordia, 37-6.5.

Disc -- 1. Adams, Concordia, 114-3.

Jav -- 1. Roth, Abilene, 118-0.

HJ -- 1. Behrends, Beloit, 5-2.

PV -- 1. Maloney, Marion, 10-4.

LJ -- 1. Jacobson, Marion, 17-2.25; 2. Gfeller, Russell, 16-6.5.

TJ -- 1. Jacobson, Marion, 35-11.25.

100 -- 1. Shupe, Minneapolis, 12.71; 4. Wedel, Russell, 13.38.

200 -- 1. Shupe, Minneapolis, 26.20; 2. S. Ptacek, Russell, 27.19.

400 -- 1. Gfeller, Russell, 1:01.24; 6. Wedel, Russell, 1:05.01.

800 -- 1. Stutterheim, SE of Saline, 2:20.27.

1600 -- 1. Stutterheim, SE of Saline, 5:37.78.

3200 -- 1. Larson, Clay Center, 12:21.03.

100HH -- 1. Broeckelman, Beloit, 15.11.

300LH -- 1. Broeckelman, SE of Saline, 46.16.

400R -- 1. Beloit, 590.15; 3. Russell, 51.73.

1600R -- 1. Marion, 4:11.97; 3. Russell, 4:16.67.

3200R -- 1. Clay Center, 10:38.76.

Class 2A/1A

Boys

Shot -- 1. Herrs, Washington, 52-8; 3. Hrabe, Thunder Ridge, 46-6; 5. LeRock, Osborne, 41-11.5.

Disc -- 1. LeRock, Osborne, 145-9.5; 6. Berkley, Osborne, 125-3.

Jav -- 1. Lorenzen, Smith Center, 158-1; 2. B. Wolters, Osborne, 155-1; 4. Hrabe, Thunder Ridge, 140-6.

HJ -- 1. Buckmaster, Smith Center, 6-2.

PV -- 1. L. Meitler, Smith Center, 12-6; 2. K. Meitler, Smith Center, 12-0.

LJ -- 1. Arceo, Ell-Saline, 20-0.5; 6. Rietzke, Thunder Ridge, 18-9.

TJ -- 1. Schmutz, Ell-Saline, 41-6.25; 2. Rietzke, Thunder Ridge, 40-4.

100 -- 1. Ubelaker, Osborne, 11.28.

200 -- 1. Ubelaker, Osborne, 23.17; 5. Stocker, Smith Center, 24.77; 6. Grabast, Osborne, 24.86.

400 -- 1. Cady, Osborne, 49.73.

800 -- 1. Hodgson, Washington, 2:00.49; 3. Grabast, Osborne, 2:06.87.

1600 -- 1. Callaway, Pike Valley, 4:18.71.

3200 -- 1. Dreyer, Ell-Saline, 10:19.41.

110HH -- 1. Ohlde, Clifton-Clyde, 14.68; 2. LeRock, Osborne, 15.29; 3. Mick, Osborne, 15.64; 5. Lehmkuhl, Smith Center, 16.01.

300IH -- 1. Ohlde, Clifton-Clyde, 39.96; 2. Mick, Osborne, 40.99; 4. Lehmkuhl, Smith Center, 42.68. 400R -- 1. Osborne, 45.38.

1600R -- 1. Osborn, 3:27.30; 3. Smith Center, 3:40.98.

3200R -- 1. Tescott, 8:53.04; 3. Smith Center, 9:08.25.

Girls

Shot -- 1. Alexander, Washington, 41-8.5; 3. Greving, Logan, 34-1; 5. Dietz, Smith Center, 32-5; 6. Mann, Smith Center, 32-2.

Disc -- 1. Alexander, Washington, 112-7; 3. Noel, Osborne, 101-3; 4. Dietz, Smith Center, 91-11.

Jav -- Smith, St. John's, 120-5; 2. Albert, Smith Center, 117-3; 4. Mann, Smith Center, 111-5; 6 Princ, Osborne, 109-0.

HJ -- 1. Hennes, Lakeside, 4-10; 2. Atchison, Th. Ridge, 4-8; 5T. Hilburn, Logan, 4-6.

PV -- 1. Scott, Republic County, 9-6; 3. Senger, Lakeside, 8-6.

LJ -- 1. Long, Clifton-Clyde, 15-6; 6. Seemann, Th. Ridge, 13-11.25.

TJ -- 1. Eilert, St. John's, 33-7; 2. Batchman, Sylvan-Lucas, 33-1.75.

100 -- 1. Freed, Pike Valley, 12.80; 4. Panter, Smith Center, 13.51.

200 -- 1. Freed, Pike Valley, 26.56; 3. Girard, Logan, 27.20; 4. Hofaker, Logan, 28.34; 5. Panter, Smith Center, 28.53.

400 -- 1. Freed, Pike Valley, 57.78; 4. Hofaker, Logan, 1:04.12.

800 -- 1. Freed, Pike Valley, 2:21.46; 5. LaRocque, Lakeside, 2:39.47.

1600 -- 1. Harlow, Lincoln, 5:44.19; 3. Kirchhoff, Smith Center, 6:11.90; 6. Nixon, Smith Center, 6:26.10.

3200 -- 1. Meier, Rock Hills, 12:34.42; 4. Boden, Thunder Ridge, 13:32.49.

100HH -- 1. Mace, Smith Center, 15.87; 4. Hilemann, Smith Center, 17.08.

300LH -- 1. Batchman, Sylvan-Lucas, 48.88; 5. Mace, Smith Center, 51.87.

400R -- 1. Pike Valley, 15.20; 4. Smith Center, 53.35; 5. Logan, 53.40.

1600R -- 1. Pike Valley, 4:19.11; 6. Lakeside, 4:44.92.

3200R -- 1. Ell-Saline, 10:59.16; 2. Lakeside, 11:09.65.

Goldsmith Relays

Team scores

Boys

Goodland 125, TMP 101, Wichita Co. 69, Norton 53, Plainville 42.5, Colby 42, Ness City 36, Victoria 30.5, Oakley 18, La Crosse 16, Trego 14, Oberlin 11

Girls

Norton 87, Colby 84, Goodland 80.5, TMP 66, Oberlin 62.5, Ness City 46, Plainville 42, Wichita Co. 33, 9. Trego 25, Victoria 22, Oakley 9, La Crosse 1

Individual medalists

Boys

Shot - 1. Ghumm, Trego, 48-6.75; 2. Bloedorn, Wichita Co. 43-2.25; 3. Green, Norton, 42-2; 4. Moore, TMP, 41-7.75; 5. Erickson, Oberlin, 40-1; 6. Goodman, Ness City, 39-1.75

Disc - 1. Gillum, Plainville, 156-7; 2. Cox, TMP, 136-7; 3. McInnis, Ness City, 135-1; 4. Moore, TMP, 132-2; 5. Garcia, 123-0; 6. Erickson, Oberlin, 120-9

Jav - 1. Teeter, Goodland, 176-1; 2. Fouts, TMP, 169-3; 3. Ruhs, Goodland, 166-1.5; 4. Weisner, Plainville, 152-5; 5. Dreiling, TMP, 143-4.5; 6. Russ, Colby, 142-9.25

LJ - 1. Gagnon, Victoria, 21-0; 2. Lewis, Norton, 19-7.25; 3. Pieper, Colby, 18-9.5; 4. Desair, Plainville, 18-6.75; 5. Brown, Colby, 18-4.75; 6. Furbush, Norton, 18-2.75

TJ - 1. Pieper, Colby, 40-11; 2. Urban, TMP, 40-7.25; 3. Ruhs, Goodland, 39-4; 4. Newell, Plainville, 38-8.75; 5. Roth, Victoria, 38-4.25; 6. Furbush, Norton, 38-3.25

HJ - 1. Newell, Plainville, 6-2; 2. Mayorga, TMP, 6-0; 3. Lyle, Norton, 5-10; 4. Artzer, Goodland, 5-6; T5. McAlonan, Victoria, 5-6; T5. Gehring, Plainville, 5-6

PV - 1. Dreiling, TMP, 14-0; 2. Hager, Norton, 13-6; 3. Witman, Goodland, 12-0; 4. Redlin, Goodland, 12-0; 5. Unterseher, Norton, 11-6; 6. Park, Oakley, 10-0

100 - 1. Ruhs, Goodland, 11.53; 2. Yohe, La Crosse, 11.69; 3. Budde, Wichita Co. 11.74; 4. Schweitzer, Colby, 11.88; 5. Sheaffer, Oberlin, 11.89; 6. Desair 11.91

200 - 1. Sneathen, Goodland, 23.24; 2. Budde, Wichita Co. 23.67; 3. Schweitzer, Colby, 24.11; 4. Dole, Norton, 24.34; 5. Yohe, La Crosse, 24.65; 6. Schmidt, TMP, 24.94

400 - 1. Russ, Colby, 53.98; 2. Schmidt, TMP, 54.73; 3. Kaup, Plainville, 54.90; 4. Kent, Goodland, 55.09; 5. Ridder, Wichita Co. 55.16; 6. Lewis, Norton, 55.18

800 - 1. Carson, Ness City, 2:03.70; 2. Simmerman, Goodland, 2:03.91; 3. Mehl, Wichita Co., 2:04.94; 4. Zimmerman, Oakley, 2:05.92; 5. Miller, Norton, 2:06.54; 6. Hawkins, Ness City, 2:08.32

1600 - 1. Carson, Ness City, 4:31.40; 2. Mehl, Wichita Co., 4:32.59; 3. Hawkins, Ness City, 4:36.35; 4. Hess, TMP, 4:50.45; 5. Gallegos, Wichita Co., 4:58.62; 6. Gerber, Goodland, 5:01.23

3200 - 1. Hess, TMP, 10:47.31; 2. Ridder, Wichita Co., 10:52.19; 3. Dinkel, TMP, 11:00.39; 4. Hayes, La Crosse, 11:04.16; 5. Roths, Ness City, 11:04.65; 6. Loftus, TMP, 11:08.90

110HH - 1. Herl, Oakley, 15.89; 2. Miller, Goodland, 16.44; 3. Blau, Oberlin, 16.81; 4. Fletcher, Wichita Co., 17.08; 5. Avelar, Goodland, 17.60; 6. Pfannenstiel, TMP, 17.76

300IH - 1. Avelar, Goodland, 43.34; 2. Roth, Victoria, 43.39; 3. Miller, Goodland, 44.16; 4. Pfannenstiel, TMP, 44.32; 5. Comfort, Colby, 45.91; 6. Fletcher, Wichita Co., 46.00

400R - 1. Goodland 44.95; 2. Norton 45.60; 3. Victoria 45.69; 4. TMP 45.89; 5. Oakley 46.41; 6. Colby 46.93

1600R - 1. Goodland 3:36.86; 2. Wichita Co. 3:38.79; 3. Norton 3:39.57; 4. TMP 3:40.14; 5. Plainville 3:40.34; 6. Victoria 3:42.33

3200R - 1. Goodland 8:51.72; 2. Wichita Co. 8:58.94; 3. TMP 9:27.89; 4. Trego 9:32.73; 5. Victoria 9:40.85; 6. Oakley 10:08.18

Girls

Shot - 1. Reeh, Colby, 35-4; 2. Whitham, Wichita Co., 31-9.5; 3. Wagner, Victoria, 31-6.75; 4. Winters, Plainville, 31-4.5; 5. King, Goodland, 30-11.5; 6. Bowman, Victoria, 29-5.5

Disc - 1. Murray, Oberlin, 106-4; 2. Voss, Norton, 98-0; 3. Winters, Plainville, 97-6; 4. Garrett, Goodland, 95-4; 5. May, Oberlin, 93-7; 6. Mengel, Colby, 90-4

Jav - 1. Murray, Oberlin, 128-4; 2. Bailey, Wichita Co., 115-4.5; 3. Kenfield, Wichita Co., 105-6; 4. Cox, Norton, 102-2; 5. Fisher, Oberlin, 100-7; 6. Bowman, Victoria, 98-9

LJ - 1. Werner, Plainville, 16-5.5; 2. Newbold, Victoria, 15-6; 3. Koerner, TMP, 14-10.25; 4. Renner, Norton, 14-9.5; 5. Nowak, Victoria, 14-6.5; 6. Stephens, Colby, 14-5

TJ - 1. McQueen, Plainville, 34-2; 2. Younie, TMP, 34-1.75; 3. Humburg, Ness City, 33-7.5; 4. Koerner, TMP, 32-5.5; 5. C. Ambrosier, Norton, 32-1.75; 6. West, La Crosse, 31-11.5

HJ - 1. O'Malley, Colby, 5-0; 2. Strange, Colby, 5-0; 3. Miller, Norton, 4-10; 4. Gottschalk, TMP, 4-10; T5. King, Goodland, 4-4; T5. King, Goodland, 4-4.

PV - 1. Ambrosier, Norton, 10-0; 2. Esslinger, Norton, 9-6; 3. Nickelson, Trego, 8-6; 4. Knitig, Goodland, 8-0; 5. Melvin, Norton, 8-0; 6. Thompson, Goodland, 8-0

100 - 1. Kling, Goodland, 13.46; 2. Flax, TMP, 13.55; 3. Younie, TMP, 13.56; 4. Werth, TMP, 13.58; 5. Werner, Plainville, 13.64; 6. McKee, Colby, 13.67

200 - 1. Kenfield, Wichita Co. 27.40; 2. Kling, Goodland, 27.77; 3. Stephens, Colby, 27.99; 4. Werner, Plainville, 28.12; 5. Gabel, Ness City, 28.33; 6. Cox, Norton, 28.66

400 - 1. McKee, Colby, 1:01.30; 2. Nowlin, WaKeeney, 1:03.41; 3. Gabel, Ness City, 1:03.95; 4. Ambrosier, Norton, 1:04.74; 5. House, Goodland, 1:05.12; 6. Nickelson, 1:06.10

800 - 1. Hahn, Ness City, 2:23.62; 2. Rubottom, Ness City, 2:27.85; 3. Siruta, Goodland, 2:30.86; 4. Pfeifer, TMP, 2:31.91; 5. Engelbert, Norton, 2:37.18; 6. Polivka, Oberlin, 2:37.60

1600 - 1. Rubottom, Ness City, 5:36.48; 2. K. VanEaton, Oakley, 5:55.60; 3. Hendrickson, Oberlin, 5:57.25; 4. Griffith, Norton, 6:01.50; 5. Shields, Oberlin, 6:02.14; 6. C. VanEaton, 6:18.64

3200 - 1. Browne, Colby, 11:59.72; 2. Bainter, Norton, 12:54.56; 3. Kleist, Colby, 13:25.56; 4. Hendrickson, Oberlin, 13:26.51; 5. Floyd, Goodland, 13:28.01; 6. Walker, TMP, 13:35.59

110HH - 1. Hissong, Oberlin, 17.21; 2. Desormiers, WaKeeney, 17.70; 3. Garrett, Colby, 17.85; 4. Biermann, Goodland, 18.02; 5. Eilers, Plainville, 18.11; 6. Sandival, Wichita Co., 18.78

300IH - 1. Bedore, Goodland, 49.82; 2. Griffith, Norton, 50.11; 3. Flax, TMP, 50.26; 4. Eilers, Plainville, 52.01; 5. Hissong, Oberlin, 52.98; 6. Crawford, Victoria, 53.50

400R - 1. TMP 52.16; 2. Goodland 52.17; 3. Colby 53.63; 4. Norton 53.90; 5. Victoria 54.72; 6. Oakley 56.69

1600R - 1. Goodland 4:14.74; 2. Colby 4:16.90; 3. Norton 4:17.02; 4. Ness City 4:19.48; 5. Oberlin 4:23.28; 6. TMP 4:24.53

3200R - 1. Oberlin 10:14.51; 2. Goodland 10:26.87; 3. Norton 10:32.15; 4. TMP 10:51.77; 5. Trego 11:01.37; 6. Victoria 11:05.33

Quinter Invitational

Team scores

Boys

Wallace County 99.5, St. Francis 63, Ellis 47, Natoma 47, Northern Valley 43, Westkan 39, Brewster 37, Stockton 36, Grainfield 26, Hoxie 26, Hill City 23.5, Golden Plains 23, Heartland Christian 18, Dighton 17, Western Plains, Winona-Triplains 6.

Girls

Wheatland-Grinnell 84, Ellis 79, Hoxie 51, Hill City 48, Wallace County 39, Dighton 32, Greeley County 32, Golden Plains 31, Natoma 27, Triplains 27, Quinter 26, Weskan 26, St. Francis 21, Northern Valley 17, Palco 8, Western Plains 7, Stockton 2

Individual medalists

Boys

Shot - 1. Walker, Wallace County, 46-0; 2. Schwarz, Golden Plains, 45-5.75; 3. Miller, Weskan, 44-8.75; 4. Martin, Weskan, 43-10.25; 5. Douglas, Ellis, 42-0.5; 6. Speer, 42-0.25

Disc - 1. Speer, Dighton, 137-6; 2. Miller, Weskan, 134-8; 3. Walker, Wallace County, 129-6; 4. Schwarz, Golden Plains, 129-4; 5. Groff, Ellis, 128-6; 6. Money, Hill City, 126-0

Jav - 2. Lee, Ellis, 159-0; 2. McKeever, Hill City, 158-5; 3. Habiger, Dighton, 157-10; 4. Jorgensen, Brewster, 157-8; 5. Groff, Ellis, 148-3; 6. Bracelin, St. Francis, 141-6

LJ - 1. Meiers, Natoma, 20-7; 2. Bryant, Northern Valley, 20-0.5; 3. Pfeifer, Ellis, 19-11.5; T3. Raat, Natoma, 19-11.5; 5. Wertz, Heartland Christian, 19-10.25; 6. Baird, Northern Valley, 19-3.75

TJ - 1. Spresser, Golden Plains, 42-0.5; 2. Medina, Wallace County, 41-9.75; 3. Mendez, Western Plains, 41-2.5; 4. Raat, Natoma, 40-5.5; 5. Coffey, Stockton, 39-7.5; 6. McKeever, Hill City, 39-6.5

HJ - 1. L. Schemm, Wallace County, 6-4; 2. C. Schemm, Wallace County, 6-0; 3. Chandler, Northern Valley, 5-10; T4. Jorgensen, Brewster, 5-8; T4. Coffey, Stockton, 5-8; T4. See, Weskan, 5-8

PV - 1. Schlitz, St. Francis, 12-6; T2. Walker, Weskan, 12-0; T2. Daily, Wallace County, 12-0; T2. Cole, 12-0, Northern Valley; T5. E. Gfeller, Wallace County, 11-0; T5. Brandberry, Hill City, 11-0.

100 - 1. Wertz, Heartland Christian, 11.40; 2. Rietcheck, Hoxie, 11.45; 3. Jorgensen, Brewster, 11.53; 4. Lampe, St. Francis, 11.64; 5. Baird, Northern Valley, 11.65; 6. Jorgensen, Brewster, 11.66

200 - 1. Baird, Northern Valley, 23.28; 2. Lampe, St. Francis, 23.43; 3. Rietcheck, Hoxie, 23.53; 4. Springsteel, Wallace County, 23.80; 5. Wertz, Heartland Christian, 24.21; 6. Schemm, Wallace County, 24.55

400 - 1. Queen, St. Francis, 52.63; 2. Rogers, St. Francis, 53.70; 3. Keener, Hill City, 54.18; 4. Wertz, Heartland Christian, 54.44; 5. Springsteel, Sharon Springs, 54.61; 6. Spresser, Hoxie, 54.77

800 - 1. Spresser, Hoxie, 2:08.53; 2. Grund, Wallace County, 2:08.91; 3. Gillespie, WG, 2:09.26; 4. Younger, Ellis, 2:13.16; 5. Werth, Brewster, 2:13.79; 6. Frasier, Weskan, 2:13.81

1600 - 1. Gillespie, WG, 4:53.72; 2. Werth, Brewster, 5:00.79; 3. Stephens, Stockton, 5:06.55; 4. Cox, Northern Valley, 5:06.72; 5. Ginther, Natoma, 5:16.72; 6. Tuner, Brewster, 5:20.75

3200 - 1. Gillespie, WG, 10:42.01; 2. Werth, Brewster, 11:02.10; 3. Chambray, Natoma, 11:13.09; 4. Ginther, Natoma, 11:31.09; 5. Turner, Brewster, 11:52.02; 6. Ziegelmeier, Golden Plains, 12:00.77

110HH - 1. Williams, Stockton, 15.27; 2. Pfeifer, Ellis, 15.32; 3. K. Gfeller, Wallace County, 16.36; 4. E. Gfeller, Wallace County, 16.64; 5. R. Gfeller, Triplains, 17.58; 6. Smith, Hoxie, 17.81

300IH - 1. Williams, Stockton, 42.78; 2. Pfeifer, Ellis, 43.09; 3. Unruh, Weskan, 44.05; 4. R. Gfeller, Triplains, 44.17; 5. Brunk, St. Francis, 45.05; 6. E. Gfeller, Wallace County, 45.18

400R - 1. St. Francis 45.73; 2. Wallace County 46.24; 3. Northern Valley 46.66; 4. Brewster 46.72; 5. Weskan 47.20; 6. Stockton 47.42

1600R - 1. St. Francis 3:37.71; 2. Wallace Conty 3:40.15; 3. Ellis 3:42.56; 4. Hill City 3:43.28; 5. Natoma 3:44.76; 6. Stockton 3:47.87

3200R - 1. Natoma 8:53.79; 2. Wallace County 8:53.90; 3. Stockton 9:15.19; 4. Weskan 9:20.21; 5. Hill City 10:25.79.

Girls

Shot - 1. Speer, Dighton, 35-2.25; 2. Hale, Weskan, 34-0.75; 3. Miller, Hill City, 33-5.5; 4. Casey, Natoma, 33-5.25; 5. Coburn, Quinter, 31-9.25; 6. Keller, Ellis, 31-6.75

Disc - 1. Miller, Hill City, 107-8; 2. Keller, Ellis, 96-9; 3. Coburn, Quinter, 96-6; 4. Rains, Wallace County, 95-2.5; 5. Hale, Weskan, 91-9; 6. Speer, Dighton, 89-5.5

Jav - 1. Rains, Wallace County, 106-9; 2. Keller, Palco, 101-7; 3. Kessler, Hill City, 98-5; 4. Niblock, Hoxie, 97-11; 5. Bradshaw, Hill City, 94-5; 6. Speer, Dighton, 92-11

LJ - 1. Heim, Hoxie, 17-1.5; 2. Bird, Quinter, 16-6.25; 3. Deutscher, Ellis, 16-0; 4. Mattheyer, Ellis, 15-10.25; 5. Soneson, Ellis, 14-9.5; 6. Chrisler, Natoma, 14-6

TJ - 1. Heim, Hoxie, 34-2; 2. Rogge, Triplains, 34-0.25; 3. Bell, Hill City, 31-10.25; 4. Gottschalk, Ellis, 31-3.5; 5. Schlitz, Golden Plains, 31-2.5; 6. Waldman, WG, 30-5.25

HJ - 1. Mattheyer, Ellis, 5-2; T2. Deutscher, Ellis, 5-0; T2. Farber, Hoxie, 5-0; T2. Grafel, Natoma, 5-0; T5. Rogge, Triplains, 4-10; T5. Jones, Golden Plains, 4-10; T5. Waldman, WG, 4-10

PV - 1. Reed, St. Francis, 9-6; 1. Baird, Northern Valley, 9-6; 3. See, Weskan, 9-0; T4. Dewees, Wallace County, 8-0; T4. Soneson, Ellis, 8-0; 6. Parker, Hill City, 7-6

100 - 1. Wurm, St. Francis, 12.97; 2. Heier, WG, 13.43; 3. Budd, Dighton, 13.52; 4. Kniedsteadt, WG, 13.71; 5. Casey, Natoma, 13.75; 6. Taylor, St. Francis, 13.93

200 - 1. Heim, Hoxie, 26.50; 2. Deutscher, Ellis, 27.00; 3. Mattheyer, 27.67; 4. Hoffman, Dighton, 28.23; 5. Kniesteadt, WG, 28.26; 6. Wurm, St. Francis, 28.32

400 - 1. Bird, Quinter, 1:02.27; 2. Mattheyer, Ellis, 1:02.61; 3. Hoffman, Dighton, 1:03.40; 4. See, Weskan, 1:04.24; 5. Easton, Golden Plains, 1:05.42; 6. Budd, Dighton, 1:07.14

800 - 1. Ostmeyer, WG, 2:30.13; 2. Holthaus, Greeley County, 2:36.94; 3. Zerr, WG, 2:37.86; 4. McKinney, Weskan, 2:38.04; 5. Rush, Golden Plains, 2:38.81; 6. Soneson, Ellis, 2:42.50

1600 - 1. Tustin, WG, 5:37.42; 2. Holthaus, Greeley County, 5:56.20; 3. Zerr, WG, 5:58.88; 4. VanLoenen, Hill City, 5:59.67; 5. Beougher, Stockton, 6:15.88; 6. Shapland, Dighton, 6:18.82

3200 - 1. Tustin, WG, 12:36.17; 2. VanLoenen, Hill City, 12:48.59; 3. Chrisler, Natoma, 13:20.01; 4. Yanez, Greeley County, 13:22.87; 5. Shapland, Dighton, 13:47.66; 6. Zerr, WG, 14:11.01

110HH - 1. Deutscher, Ellis, 15.97; 2. Rogge, Triplains, 16.50; 3. Miller, Golden Plains, 16.57; 4. Casey, Natoma, 16.66; 5. Pletcher, Wallace County, 16.91; 6. Schamberger, Hoxie, 17.72

300IH - 1. Rogge, Triplains, 49.60; 2. Baird, Northern Valley, 50.92; 3. Miller, Golden Plains, 51.10; 4. Casey, Natoma, 51.52; 5. Pletcher, Wallace County, 51.73; 6. Wood, WG, 52.28

400R - 1. Hoxie 53.51; 2. Wallace County 54.24; 3. WG 54.26; 4. Hill City 54.36; 5. Golden Plains 55.79; 6. Western Plains 57.36

1600R - 1. Golden Plains 4:28.66; 2. WG 4:29.69; 3. Wallace County 4:41.13; 4. Greeley County 4:42.96; 5. Weskan 4:49.93; 6. Hill City 4:55.63

3200R - 1. WG 10:51.48; 2. Greeley County 11:07.21; 3. Western Plains 11:25.08; 4. Wallace County 11:58.19; 5. Ellis 13:08.52

digg delicious facebook stumbleupon google Newsvine
More News and Photos

Associated Press Videos