www.mozilla.com Weather Central
Voices
Headlines

Hoxie goes 2-1, makes semifinals in 1ADI tourney -10/31/2014, 10:45 PM

TMP falls just short of semifinals -10/31/2014, 5:01 PM

Logan, Sharon Springs advance at 1ADII tourney -10/31/2014, 4:12 PM

Tigers travel to face Lopers -10/31/2014, 11:10 AM

Tiger women's soccer rallies for win at UNK -10/31/2014, 10:05 AM

Closing stretch will be crowded at the top for Big 12 -10/31/2014, 11:07 AM

Hays High heads for Wamego -10/31/2014, 11:08 AM

Norton runs by TMP, now 9-0 -10/31/2014, 11:09 AM

Area prep football roundup, Oct. 30 -10/31/2014, 10:05 AM

Area high school football scores, Oct. 30 -10/30/2014, 9:26 PM

MVP Bumgarner steps up -10/30/2014, 10:43 AM

District up in the air for HHS -10/30/2014, 10:34 AM

Area prep football district standings, scenarios -10/30/2014, 2:28 PM

A look at the area's state volleyball qualifiers in 1A Division I & II -10/30/2014, 10:34 AM

Dream season ends for K.C. -10/30/2014, 10:33 AM

TMP turns it around, headed to state -10/30/2014, 10:33 AM

Tiger volleyball falls to UNK -10/29/2014, 3:28 PM

Monarchs rally for regional win -10/29/2014, 10:10 AM

One win away for K.C. -10/29/2014, 10:10 AM

Kansas State No. 9 in first football playoff rankings -10/29/2014, 10:10 AM

Hays High soccer sees season end -10/29/2014, 10:10 AM

Tigers look to finish strong -10/29/2014, 10:10 AM

1989 WSU baseball champs reunite -10/28/2014, 10:21 AM

KC's Yost still confident -10/28/2014, 10:21 AM

Romo hurt as Redskins upend Cowboys in OT -10/28/2014, 10:21 AM

Big second half leads to HHS win -10/28/2014, 10:21 AM

CFB notes: TCU and WVU ready to take center stage -10/28/2014, 10:21 AM

Royals down, not out -10/27/2014, 10:57 AM

Earnhardt wins at Martinsville -10/27/2014, 10:57 AM

Romo showing smarts, backbone as Redskins visit -10/27/2014, 10:57 AM

Chiefs defense hammers Rams -10/27/2014, 10:57 AM

Tiger men draw, women win Sunday -10/27/2014, 10:48 AM

Hays High rallies for district win -10/26/2014, 8:35 PM

Tigers fall to No. 10 Bearcats -10/26/2014, 8:35 PM

XC roundup -- Hays High boys, girls qualify -10/26/2014, 10:57 AM

Friday's area prep football roundup -10/26/2014, 8:35 PM

K-State shuts out Texas -10/26/2014, 8:35 PM

Volleyball roundup -- TMP headed to state -10/26/2014, 8:35 PM

HHS, TMP begin regional play -10/26/2014, 8:26 PM

Phillipsburg remains unbeaten in district play -10/26/2014, 8:26 PM

Hays High volleyball sees season end -10/26/2014, 8:26 PM

Russell nabs second win, beats Monarchs -10/26/2014, 1:00 AM

Sports Scores

Tuesday

Prep basketball

Boys

Atwood 76, St. Francis 65

Dighton 62, Oberlin 47

Hillsboro 50, Goodland 47

Lakeside 42, Lincoln 32

Minneapolis 68, Russell 35

Rock Hills 42, Natoma 37

Salina Central 62, Andover 58

Salina South 62, Sacred Heart 47

Sharon Springs 75, Leoti 38

St. John's Beloit-Tipton 57, Osborne 34

Sylvan-Lucas 61, Thunder Ridge 48

Girls

Dighton 44, Atwood 11

Dodge City 71, Hays High 28

Hesston 51, Goodland 18

Hoisington 60, Victoria 46

Hoxie 65, St. Francis 13

Lincoln 33, Lakeside 26

Minneapolis 47, Otis-Bison 24

Osborne 59, Wilson 34

Sharon Springs 63, Oberlin 42

Sylvan-Lucas 43, Natoma 41 (ot)

Tescott 41, Rock Hills 33

Trego 56, Leoti 27

Thunder Ridge 33, St. John's Beloit-Tipton 30

Click To View All


myTown Calendar

SPOTLIGHT
[var top_story_head]

Prep volleyball sub-states this weekend

Published on -10/25/2013, 8:53 AM

Printer-friendly version
E-Mail This Story

By The Hays Daily News

Area high school volleyball teams are in sub-state action Saturday vying for an opportunity to play at state. Hays High School takes a 12-22 record to the Class 5A sub-state in Liberal, and will face host Liberal (21-16) in the first round.

Thomas More Prep-Marian (6-26) plays Hoisington (29-7) in the first round of the Class 3A sub-state in Cimarron.

Victoria (14-11) is the top seed and received a bye in the first round of the Class 1A Division I sub-state at Lincoln. The Knights will play the winner between Macksville and Langdon-Fairfield.

Ellis (23-12) is the No. 3 seed in the Hill City Class 2A sub-state and will face No. 6 Trego (13-21). Smith Center (33-4) is the top seed in that field and will face Hill City (6-22). Plainville (15-17) is the No. 4 seed and will face fifth-seeded Ness City (13-16) in the first round.

Below are the sub-states involving area schools and the most recent state rankings by the Kansas Volleyball Association.

Prep sub-states

(those involving area schools)

Class 5A

at Liberal

No. 1 Great Bend (27-9) vs. No. 8 Arkansas City (5-30).

No. 4 Liberal (21-16) vs. No. 5 Hays High (12-22).

Semifinals

Great Bend/Arkansas City winner vs. Liberal/Hays High winner.

Championship

Semifinal winners (Winner advances to 5A state tournament in Topeka).

Class 4A Division II

at Colby

No. 1 Goodland (27-7) vs. No. 4 Scott City (6-26)

No. 2 Hugoton (19-17) vs. No. 3 Colby (18-17).

Semifinals

Goodland/Scott City winner vs. Hugoton/Colby winner.

Champioship

Semifinal winners (Winner advances to 4A Division II state tournament in Salina).

Class 3A

at Cimarron

No. 1 Hoisington (29-7) vs. No. 8 TMP-Marian (6-26).

No. 4 Phillipsburg (28-8) vs. No. 6 Lakin (21-12).

No. 2 Cimarron (28-7) vs. No. 7 Norton (16-17).

No. 3 Holcomb (27-7) vs. No. 6 Southwestern Heights (21-14).

Semifinals

Hoisington/TMP winner vs. Phillipsburg/Lakin winner.

Cimarron/Norton winner vs. Holcomb/SW Heights winner.

Championship

Semifinal winners (Winner advances to 3A state tournament in Emporia).

Class 2A

at Hill City

No. 1 Smith Center (33-4) vs. No. 8 Hill City (6-22).

No. 4 Plainville (15-17) vs. No. 5 Ness City (13-16).

No. 2 Atwood-Rawlins County (25-8) vs. No. 7 Oberlin (12-20).

No. 3 Ellis (23-12) vs. No. 6 Trego (13-21).

Semifinals

Smith Center/Hill City winner vs. Plainville/Ness City winner.

Atwood/Oberlin winner vs. Ellis/Trego winner.

Championship

Semifinal winners (Winner advances to 2A state tournament in Emporia).

at Syracuse

No. 1 Elkhart (19-16) vs. No. 8 Syracuse (1-29).

No. 4 Johnson-Stanton County vs. No. 5 Montezuma-South Gray (6-26).

No. 2 Meade (15-18) vs. No. 7 Leoti-Wichita County (6-26).

No. 3 Oakley (15-19) vs. No. 6 Sublette (6-26).

Semifinals

Elkhart/Syracuse winner vs. Stanton County/South Gray winner.

Meade/Wichita County winner vs. Oakley/Sublette winner.

Championship

Semifinal winners (Winner advances to 2A state tournament in Emporia).

Class 1A Division I

at Hoxie

No. 1 Hoxie (32-3) received a bye.

No. 4 St. Francis (7-26) vs. No. 5 Quinter (5-26).

No. 2 Thunder Ridge (19-13) received a bye.

No. 3 Stockton (10-21) received a bye.

Semifinals

Hoxie vs. St. Francis/Quinter winner.

Thunder Ridge vs. Stockton

Championship

Hoxie/St. Francis/Quinter winner vs. Thunder RIdge/Stockton winner (Winner advances to 1A Division I state tournament in Hays).

at Lincoln

No. 1 Victoria (14-11) received a bye.

No. 4 Macksville (6-25) vs. No. 5 Langdon-Fairfield (2-23).

No. 2 Lincoln (13-18) received a bye.

No. 3 La Crosse (13-20) received a bye.

Semifinals

Victoria vs. Macksville/Fairfield winner.

Lincoln vs. La Crosse

Championship

Victoria/Macksville/Fairfield winner vs. Lincoln/La Crosse winner (Winner advances to 1A Division I state tournament in Hays).

Class 1A Division II

at Natoma

No. 1 Almena-Northern Valley (26-8) received a bye.

No. 4 Sylvan-Lucas (18-13) vs. No. 5 Palco (13-16).

No. 2 Logan (21-12) received a bye.

No. 3 Natoma (20-12) vs. No. 6 Wilson (10-21).

Semifinals

Northern Valley vs. Sylvan-Lucas/Palco winner.

Logan vs. Natoma/Wilson winner.

Championship

Semifinal winners (Winner advances to 1A Division II state in Hays).

at Ransom

No. 1 Dighton (24-12) received a bye.

No. 4 Pawnee Heights (4-26) vs. No. 5 Healy (3-23).

No. 2 Western Plains (16-16) received a bye.

No. 3 Otis-Bison (13-17) received a bye.

Semifinals

Dighton vs. Pawnee Heights/Healy winner.

Western Plains vs. Otis-Bison.

Championship

Dighton/P. Heights/Healy winner vs. Otis-Bison/Western Plains winner (winner advances to 1A Division II state tournament in Hays).

at Sharon Springs

No. 1 Wallace County (31-4) received a bye.

No. 4 Wheatland-Grinnell (23-12) vs. No. 5 Cheylin (9-22).

No. 2 Golden Plains (27-8) received a bye.

No. 3 Weskan (25-10) vs. No. 6 Triplains-Brewster (6-23).

Semifinals

Wallace County vs. Wh-Grinnell/Cheylin winner.

Golden Plains vs. Weskan/Triplains-Brewster winner.

Championship

Semifinal winners (winner advances to 1A Division II state tournament in Hays).

Class 6A

1. Stilwell-Blue Valley 26-8 (1)

2. Blue Valley West 22-10 (2)

3. Blue Valley Northwest 28-8 (3)

4. Olathe East 31-5 (4)

5. Olathe Northwest 29-7 (5)

6. Olathe South 20-12 (6)

7. Manhattan 24-11 (7)

8. Derby 22-15 (8)

9. Wichita East 26-10 (9)

10. Garden City 23-11 (NR)

Class 5A

1. St. James Academy 37-0 (1)

2. St. Thomas Aquinas 30-6 (3)

3. Mill Valley 28-5 (4)

4. Kapaun Mt. Carmel 31-4 (2)

5. Shawnee Heights 26-9 (6)

6. Topeka-Seaman 30-9 (5)

7. Andover 30-5 (8)

8. Valley Center 30-5 (7)

9. Bishop Carroll 25-10 (10)

10. Great Bend 27-9 (9)

Class 4A - Division 1

1. McPherson 34-2 (1)

2. Bishop Miege 27-10 (2)

3. Topeka-Hayden 30-8 (3)

4. Chanute 36-1 (4)

5. Louisburg 34-2 (5)

6. Rose Hill 27-8 (6)

7. Baldwin 30-6 (7)

8. Wamego 25-6 (8)

9. Abilene 30-8 (9)

10. Andover Central 21-13 (NR)

Class 4A - Division 2

1. Santa Fe Trail 33-4 (2)

2. Burlington 32-2 (1)

3. Wichita-Trinity Academy 31-4 (5)

4. Clearwater 27-6 (3)

5. Goodland 27-7 (6)

6. Pratt 24-7 (4)

7. Frontenac 28-8 (8)

8. Perry-Lecompton 23-13 (NR)

9. Clay Center 21-14 (7)

10. Holton 21-14 (NR)

Class 3A

1. Silver Lake 28-6 (1)

2. Hesston 28-6 (2)

3. Cheney 27-7 (3)

4. Southeast of Saline 30-4 (4)

5. Garden Plain 29-7 (5)

6. Marysville 28-12 (NR)

7. Phillipsburg 28-8 (6)

8. Alma-Wabaunsee 30-5 (7)

9. Hoisington 27-7 (8)

10. Wellsville 27-8 (NR)

Class 2A

1. Hillsboro 33-1 (1)

2. Smith Center 33-4 (2)

3. Jefferson County North 29-8 (3)

4. Washington County 27-7 (4)

5. Ellinwood 33-2 (5)

6. Olpe 26-5 (6)

7. Ell-Saline 21-8 (7)

8. Mission Valley 29-7 (NR)

9. Bucklin/Ashland 26-5 (10)

10. Greensburg-Kiowa County 24-7 (9)

Class 1A - Division 1

1. Centralia 29-5 (1)

2. Caldwell 31-3 (2)

3. Hoxie 32-3 (4)

4. Spearville 25-5 (3)

5. Goessel 29-8 (6)

6. Waverly 27-8 (5)

7. Lebo 22-11 (7)

8. St. Paul 17-13 (8)

9. Lost Springs-Centre 25-9 (9)

10. Linn 21-12 (NR)

Class 1A - Division 2

1. Baileyville B&B 32-3 (1)

2. Argonia 30-3 (2)

3. Sharon Springs-Wallace County 31-4 (3)

4. Wheatland-Grinnell 23-12 (6)

5. Rexford-Golden Plains 27-8 (7)

6. Weskan 25-10 (5)

7. Almena-Northern Valley 23-8 (4)

8. Beloit-St. John's/Tipton 25-8 (8)

9. Logan 21-12 (9)

10. Tescott 20-12 (NR)

digg delicious facebook stumbleupon google Newsvine
More News and Photos

Associated Press Videos

AP Breaking News
Kansas News