Email This Story

Subject:
Recipient's Email:
Sender's Email:
captcha 23bedd5935b74a69b3645b1494ac0089
Enter text seen above:


Contested race results around NW Kansas

The results are considered unofficial until canvassed.

Cheyenne County
St. Francis City Council
(top three elected)
Bruce Swihart, 115
Carla Lampe, 112
Paula Ann Keller, 104
Randy Wieck, 49
Robert Erskin, 41

Bird City USD 103
(top four elected)
Brian Miller, 168
Jane Brubaker, 146
Kelly Leach, 144
Anita Pochop, 137
Kendra Hespe, 127


Russell County
Russell USD 407 Board of Education
(top three elected)
Raeleen Reinhardt, 833
Kevin Ochs, 619
Candi Wagner, 519
Danny Cochran, 459
Jim Cross, 318
Rachelle Standley, 306

Russell mayor
Raymond Mader, 500
Carol Dawson, 452

Rush County
La Crosse USD 395
Position No. 4
Aaron McGaughey, 131
Dolores Borgstader, 97
Position No. 5
Bruce Kershner, 84
Aaron McGaughey, 1
Position No. 6
Harlan Werth, 12


Ness County
Ness City Council
(top three elected)
Darcy O’Toole, 222
Sean Sehl, 189
Brian Gabel, 178
Russ Gabel, 49


Graham County
Hill City USD 281
(all candidates write-ins, top three elected)
Chris Petty, 216
Janet Brown, 215
Susan Deges, 120

Hill City Mayor
Larry Lyder, 228

Hill City Council
Jean Bell, 211
Les Burton, 106

Morland Mayor
(write-ins)
Jim Dinkel, 21

Morland City Council
(two elected, all candidates write-ins)
Curtis Meier, 23
Ann Kent, 18

Bogue Mayor
(write-ins)
Dan Zahn, 26 votes

Bogue City Council
(top five elected)
Karen Thompson, 29
Amy Bell, 23
Dani Roeder, 30
Brad Schank, 23
Todd Kenyon, 14


Trego County
Trego Community USD 208 Board of Education
(top three elected)
Dawn Howard, 411
Jerry Sherfick, 289
Jason Dinkel, 298
Doug Minson, 274
Mike Frost, 270
Rusty Long, 227
Tammy Riedel, 107

WaKeeney City Council
(top three elected)
Mary Jo Clevenger, 342
Irene Dirks, 292
Lynelle Shubert, 267
George Griffith, 221
Michael Rush, 136
Andrew Lipker 47
Aprilynn Rush, 47

Ellis County
Ellis City Council
(top three elected)
Jolene Niernberger, 336
John Leiker, 318
Terry Redetzke, 261
Brian Raub, 244

Ellis Mayor
Lyle Johnston, 234
Dave McDaniel, 225

Victoria City Council
(top two elected)
Leroy Schmidtberger, 100
Kenneth Pfeifer, 92
Jan Piekser, 85

Thomas County

Colby City Council
Ward 1 (1 spot)
Lance Bolyard        90

Ward 2 (1 spot)
Edward (Bill) Marima    87
Joshua Faber        60
Write-ins             4

Ward 3 (1 spot)
Write-ins            83

Ward 4 (1 spot)
Francis Britton        123
Write-ins              7

Brewster City Council (3 spots)
Heather F. Alwin        36
Wayne Randolph        41
Write-ins             9

Gem City Council (3 spots)
Margaret Flanagin     18
Write-ins            26

Menlo City Council (5 spots)
Write-ins            21

Menlo Mayor
Write-ins            5

Rexford City Council (2 spots)
Parker Christensen    29
Betty J. Nickols        29

USD 274, Oakley
(3 spots)
Anita Gabel            11
Debbie Runnalls        13
Write-ins              2

USD 275, Winona
(4 spots)
V. Shawn Plummer    5
Mark Hanson        2
Writ-ins                12

UAD 291, Grinnell
(3 spots)
Brian Beckman        10
Duane Vollbracht        10
Melissa Shupe         6
Loren J. Stephens     8
Tanya Becker         1

USD 314, Brewster
(3 spots)
Ed Ackerman        70
Stuart Schmidt        64
Nicolas Schroeder    59
Write-ins             3

USD 315, Colby
(3 spots)
Chad R. Appleburg        296
Ronda Faber            294
Janice Frahm            354
Kristina (Kris) E. Lemman    344
Tracy Rogers            527
Write-ins                   3

USD 316, Rexford
Matt Cheney            43
Chad Focke            37
Sandra Lobato        38
Todd M. Schwarz        32
Write-ins            14

Board of Trust. (3 spots)
Audrey Hines        627
Kenton K. Krehbiel    632
Bill Shields            662
Write-ins             15

Norton County
Norton Mayor
David N. Corns        251
Len W. Coady        176
Craig Philip Knapp    135

Norton City Council
Ward 1
Jerry Jones            132
Jon Keiswetter          33

Ward 2
Robert Ryan            141

Ward 3
Robert W. Bowman      79
Jeffrey E. Urban        112

Almena City Council
Kevin E. Sides         38
Tracy R. Stutsman     36
John Griffiths             33

Lenora Mayor
Raymond Heikes        19

Lenora City Council
Edwin Loyd Schoen    22
Daniel Mannel        22

Edmond Mayor
Todd Nuttycomb         9

Edmond City Council
Robert Wiltfong        9
Tammy L. Kachel        9
Miriam J. Sansom    9

Clayton Mayor
No filings

Clayton City Council
No filings

USD 211, Norton
Pos. 1, Dist. 2
Bill Jones
Pos. 4, Dist. 2
No filings
Pos. 5, Dist. 1
Craig R. Renner
Pos. 6, Dist. 2
Robert D. Wyatt

USD 212, Almena
Pos. 4, Dist. 1
LindaMalcolm
Pos. 5, Dist. 1
Curtis Lowry
Post. 6, Dist. 2
No filings

Phillips County

Agra City Council
Duane Peterson     48
Elaine Stegmaier     48
Sherrill Bake        19

Glade Mayor
Willa Chestnut     11

Glade City Council (2 spots)
Brent N. Norris    6
Cody Ward         3

Kirwin Mayor
Brenda Loyd        22

Kirwin City Council (5 spots)
Judy Stockman     23
Larry Bedore        29
Linda Roth        23
Todd Lumpkin     9
Stephanie Watts     9

Logan City Council (3 spots)
Lloyd Toll        98
Michael Delimont    90
J.T. Plummer        87

Long Island Mayor
Scott Griffiths        16

Long Island City County (5 spots)
Dave Spooner     13
Kent Thalheim    13
Paul Cox         8
Todd Slavik         7
Trevor Hammond    10

Phillipsburg Mayor
Fred E. Robinson     184

Phillipsburg City Treasurer
Kelly Kay Vanderplas  207

Phillipsburg City Council
(1 from each ward)
Ward 1, Rod Innes        102
Ward 2, Michael James     49
Ward 3, Erik Coulimore     37

Prairie View City Council (3 spots)
Justin Tien        27
Curtis VanDerVeen    28
Brock Hammond     7

Speed Mayor
Denise Lyon        14

Speed City Council (5 spots)
Mark Studley        12
Alan Gade         9
Mickey Ebner     8
Ron Arseneau    10
Fifth spot -- still checking

Phillips-Rooks Extension Dist. 5 (2 spots)
Nick Kennedy    414
Brent N. Norris     212
Tony Imm        349

USD 110, Kensington
District 1 (3 spots)
Kelly Bretton        81
Donald Rex Lowe    89
Tracy Atchison    65
Kerby Shaw        92
Lisa Capps         73

At-Large (1 spot)
Tiffany A. Rietzke    211
Tim Riley         64

USD 325, Phillipsburg
District 1 (1 spot)
Patriciai I. (Patty) Northup     82
Tracy Beach            65

District 2 (2 spots)
Brock Johnson    48
Jed Keeten        59

USD 326, Logan
(1 from each district)
District 3
Christina Delimont`        15

District 4
Rodney G. Sansom        13
Phillips M. Gottstine        19

District 5
Ryan Grammon        11

District 6
Lloyd Schneider        16        

Logan County

Oakley Mayor
Cora Lee Park    178
Charles Beamer    230

Oakley City Council (2 spots)
Shawna Allison     287
Jim Keller         129
Ron Clark        184
Frank Munk        202

USD 274 (3 spots)
Anita Gabel        336
Debbie Runnalls    357
Jay Sporer            7 (write-in)

Winona Mayor
Dan Smith        42
Jeff Harper        34 (write-in)

Winona City Council (2 spots)
Guy Gaskill        63
Kyle Bartell        15 (write-in)
Ann Colling        15 (write-in)

USD 275 (4 spots)
Shawn Plummer    79
Mark Hanson    80
Molly Lamb        50 (write-in)
Dathan Nichols    32 (write-in)

Golden Prairie Extension District No. 12
(2 spots)
Tom Johnson    360
Eric Gassman        7 (write-in)