Email This Story

Subject:
Recipient's Email:
Sender's Email:
captcha f5517f0559c44150a2735e57e0f8e3e0
Enter text seen above:


Scores, Dec. 13

Saturday

College basketball

Men

Fort Hays 95, Central Christian 50

Prep basketball 

Boys

Canton-Galva 60, Elyria Christian 18

Central Plains 50, Ell-Saline 13

Dighton 54, Atwood 46

El Dorado 58, Chapman 38

Eureka 55, Marion 39

Hoxie 69, Ellis 47

Logan 79, Healy 25

McCook, Neb. 55, Goodland 33

Norton 32, Burlington, Colo. 27

Phillipsburg 62, Lincoln 29

Plainville 65, Nickerson 48

Quinter 59, Golden Plains 36

Remington 52, Marion 25

Rural Vista 62, Northern Heights 25

Russell 52, Ellsworth 47

Sacred Heart 51, Rossville 37

St. Francis 63, Heartland Christian 28

St. John’s Beloit-Tipton 56, Osborne 26

Sharon Springs 62, Oakley 59

Stockton 55, Weskan 54

Thunder Ridge 47, Lakeside 45

Triplains-Brewster 58, Stratton, Colo. 41

Victoria 61, Western Plains 44

Wheatland-Grinnell 52, Cheylin 41

Girls

Atwood 61, Quinter 40

Canton-Galva 40, Elyria Christian 30

Central Plains 58, Ell-Saline 48

Chapman 41, El Dorado 23

Cheylin 52, Wheatland-Grinnell 43

Dighton 40, Golden Plains 33

Ellsworth 53, Lincoln 29

Goodland 39, McCook, Neb. 26

Hoxie 64, Ellis 56

Logan 57, Heartland Christian 29

Norton 56, Wray, Colo. 53 (ot)

Oberlin 40, Maywood, Neb. 29

Osborne 43, St. John’s Beloit-Tipton 39

Phillipsburg 45, Russell 37

Plainville 45, Nickerson 30

Rossville 30, Sacred Heart 26

St. Francis 49, Healy 12

Sharon Springs 48, Oakley 34

Southeast of Saline 42, Northern Heights 37

Stockton 54, Stratton, Colo. 41

Thunder Ridge 47, Lakeside 25

Trego 54, Northern Valley 48

Triplains-Brewster 58, Weskan 28

Victoria 49, Smith Center 28

Friday

Prep basketball

Andale 44, Pratt 24

Andover Central 49, Andover 47

Augusta 63, Abilene 55

Baileyville-B&B 51, Washington County 38

Basehor-Linwood 81, Topeka Hayden 75

Beloit 83, Republic County 68

Bennington 63, Solomon 45

Bluestem 53, Flinthills 38

BV North 58, St. Thomas Aquinas 54

BV West 58, Blue Valley Southwest 53

Chapman 54, Salina Sacred Heart 37

Concordia 69, Smoky Valley 41

Council Grove 75, Rock Creek 64

Derby 81, Wichita Campus 48

Doniphan West 48, Frankfort 32

Falls City Sacred Heart, Neb. 59, Wetmore 46

Frontenac 61, Neodesha 49

Galena 67, Fredonia 61

Girard 40, Baxter Springs 39

Glasco/Miltonvale-Southern Cloud 56, Wilson 29

Goddard-Eisenhower 95, Arkansas City 36

Hanover 52, Troy 47

Holton 58, Royal Valley 30

Horton 67, Immaculata 40

Jefferson North 61, Jefferson West 60, 2OT

Junction City 50, Great Bend 15

Labette County 56, Fort Scott 36

Lansing 58, Topeka Seaman 44

Lawrence Free State 57, Shawnee Heights 54

Linn 44, Axtell 38

Lyndon 59, Chase County 42

Maize 53, Hutchinson 38

Maize South 79, Goddard 59

Manhattan 55, Dodge City 37

Marais des Cygnes Valley 48, Southern Coffey 34

Marshfield, Mo. 48, Olathe South 40

Marysville 61, Clay Center 57

Maur Hill - Mount Academy 50, Pleasant Ridge 26

McPherson 63, Washburn Rural 55

Minneapolis 57, Halstead 47, OT

Sabetha 70, Atchison County 33

Salina Central 62, Newton 45

Salina South 48, Buhler 41

Santa Fe Trail 61, Perry-Lecompton 56

Silver Lake 63, Riley County 54

SM South 75, DeSoto 49

St. Xavier 54, Cin. St. Xavier, Ohio 50

Sylvan-Lucas 78, Natoma 68

Valley Heights 76, Flint Hills Christian 17

Wellsville 71, Valley Falls 66

West Franklin 69, Oskaloosa 31

Wichita Bishop Carroll 51, Wichita South 43

Wichita East 71, Wichita North 61

Wichita Southeast 70, Kapaun Mount Carmel 43

Alva Tournament

South Barber 52, South Central 42

Amos Morris/George Stephens Classic

Consolation Semifinal

Russell 51, Lincoln 37

Semifinal

Ell-Saline 48, Nickerson 39

Baldwin Tournament

Third Place

Chanute 56, Burlington 42

Blue Valley Shootout

Consolation Semifinal

Olathe North 65, Grandview, Mo. 57

Olathe Northwest 50, KC Sumner 30

Semifinal

Highland Park 55, Lee's Summit, Mo. 39

Lawrence 69, Blue Valley Stilwell 61

Brewster (SageBrush)Tournament

Consolation Semifinal

Heartland Christian 51, Healy 19

St. Francis 59, Logan 51

Semifinal

Stockton 52, Triplains-Brewster 23

Weskan 66, Stratton, Colo. 51

Caldwell Tournament

Argonia 48, Central Burden 26

Norwich 36, Caldwell 35

Chapman Tournament

El Dorado 69, Rossville 39

Cheney Tournament

Pool Play

Pool A

Wichita Collegiate 73, Hutchinson Trinity 51

Cimarron Tournament

Semi-Finals

Cimarron 91, Sublette 84

Consolation Semifinal

Satanta 64, Deerfield 54

Circle Tournament

Circle 78, Wichita Defenders 70

Fairfield Tournament

Chase 37, Cunningham 35

Fairfield 43, Otis-Bison 33

Garden Plain Tournament

Hesston 55, Emporia 28

Hesston 55, Emporia 28

Goessel Tournament

Goessel 65, Elyria Christian 34

Little River 48, Canton-Galva 39

Goodland Tournament

Consolation Semifinal

Norton 45, Wray, Colo. 20

Semifinal

Oakley 50, Goodland 44

Wallace County 61, McCook, Neb. 57

Herington Tournament

Southeast Saline 51, Rural Vista 39

Holcomb Clarion Classic Roundball Tournament

Denver South, Colo. 62, Garden City 52

Pueblo East, Colo. 72, Holcomb 70

Scott City 67, Wichita Trinity 51

Hugoton Tournament

Consolation Semifinal

Southwestern Hts. 59, Hooker, Okla. 53

Semifinal

Hugoton 52, Lakin 38

Ulysses 67, Perryton, Texas 63

Humboldt Tournament

Crest 57, Uniontown 41

Kingman Tournament

Kingman 64, Conway Springs 36

Wellington 51, Medicine Lodge 39

Lakeside Tournament

St. John's Beloit-Tipton 61, Thunder Ridge 45

Larned Tournament

Semifinal

Larned 60, Spearville 39

St. John 67, Macksville 34

Leavenworth Tournament

Consolation Semifinal

Topeka 52, Hogan Prep, Mo. 45

Word of Life 68, North Kansas City, Mo. 58

Semifinal

Leavenworth 71, KC Washington 55

Liberal Tournament

Lawton, Okla. 60, Liberal 46

Lincoln Tournament

Consolation Semifinal

Ellsworth 61, Phillipsburg 51

Marion Tournament

Marion 61, Belle Plaine 38

Peabody-Burns 46, Remington 41

Marmaton Valley Tournament

Olpe 53, Northeast-Arma 50

West Elk 59, Marmaton Valley 11

McCook Cattle Trail Tournament

Semifinal

Oberlin-Decatur 47, Arapahoe, Neb. 34

Moundridge Tournament

Hillsboro 62, Moundridge 55

Lyons 37, Inman 34

Oklahoma Bible Academy Prep Classic

Wichita County 44, Ripley, Okla. 32

Oxford Tournament

Douglass 70, Oxford 37

Pond Creek-Hunter Tournament

Fifth Place

Deer Creek-Lamont, Okla. 49, South Haven 38

Quinter Tournament

Consolation Semifinal

Quinter 55, Wheatland-Grinnell 44

Semifinal

Ellis 64, Rawlins County 63

Hoxie 55, Dighton 28

Rolla Tournament

Consolation Semifinal

Rolla 58, Greeley County 44

South Baca, Colo. 57, Moscow 23

Semifinal

Beaver, Okla. 70, Syracuse 61

Elkhart 82, Johnson-Stanton County 62

Shawnee Mission Tournament

Consolation Semifinal

SM North 74, SM West 63

Semifinal

McGuinness, Okla. 64, St. James Academy 59

SM East 75, Center, Mo. 53

Skyline Tournament

Pretty Prairie 66, Stafford 48

Sedgwick 70, Pratt Skyline 56

St. Mary's Tournament

Onaga 57, Mission Valley 45

Trego Tournament

Hodgeman County 39, Trego 37

Semifinal

Smith Center 72, Western Plains 47

Tri-County Classic

Bennington 63, Solomon 45

Minneapolis 57, Halstead 47

Udall Tournament

Cedar Vale/Dexter 60, Elk Valley 29

Udall 56, Attica 36

Yates Center Tournament

Cherryvale 62, Yates Center 36

Leavenworth Tournament

Girls

Abilene 53, Augusta 43

Andover 42, Andover Central 41

Axtell 54, Linn 41

Beloit 55, Republic County 32

Buhler 63, Salina South 45

Chapman 55, Salina Sacred Heart 30

Cherryvale 55, Sedan 38

Clearwater 45, Chaparral 34

Concordia 42, Smoky Valley 40

Doniphan West 38, Frankfort 34

Elk Valley 56, Cedar Vale/Dexter 20

Erie 44, Humboldt 37

Falls City Sacred Heart, Neb. 51, Wetmore 33

Flinthills 52, Bluestem 31

Fort Scott 63, Labette County 39

Frontenac 56, Neodesha 20

Galena 70, Fredonia 32

Girard 44, Baxter Springs 37

Goddard-Eisenhower 74, Arkansas City 56

Halstead 48, Minneapolis 39

Hanover 43, Troy 41

Holton 49, Royal Valley 42

Horton 60, Immaculata 29

Jackson Heights 42, St. Mary's 28

Jefferson North 56, Jefferson West 20

Kapaun Mount Carmel 67, Wichita Southeast 26

Lawton, Okla. 56, Liberal 31

Lyndon 37, Chase County 30

Maize 41, Hutchinson 23

Manhattan 49, Dodge City 30

Marysville 45, Clay Center 42

Nemaha Valley 60, Riverside 19

Olathe Northwest 49, Blue Valley Stilwell 44

Pleasant Ridge 31, Maur Hill - Mount Academy 22

Pratt 57, Andale 42

Riley County 69, Silver Lake 62

Rock Hills 45, Tescott 40

Sabetha 33, Atchison County 27

Salina Central 60, Newton 37

Santa Fe Trail 44, Perry-Lecompton 27

Shawnee Heights 43, Lawrence Free State 31

Spearville 38, Kiowa County 31

St. Thomas Aquinas 55, BV North 41

Sylvan-Lucas 47, Natoma 33

Topeka Hayden 61, Basehor-Linwood 43

Topeka Seaman 65, Lansing 36

Valley Falls 44, Wellsville 31

Valley Heights 70, Flint Hills Christian 7

Washburn Rural 60, McPherson 50

Washington County 40, Baileyville-B&B 35

Weskan 54, Liberty (Joes) / Stratton, Colo. 36

Wichita Campus 47, Derby 44

Wichita East 43, Wichita North 41

Wichita Heights 68, Wichita West 12

Wichita South 41, Wichita Bishop Carroll 23

Alva Tournament

South Central 31, Cherokee, Okla. 29

Baldwin Tournament

Championship

Baldwin 37, Louisburg 35

Brewster (Sagebrush) Tournament

Consolation Semifinal

Heartland Christian 49, Healy 36

Logan 48, St. Francis 28

Semifinal

Triplains-Brewster 47, Stockton 43

Weskan 54, Stratton, Colo. 36

Caldwell Tournament

Argonia 47, Central Burden 21

Norwich 42, Caldwell 34

Cattle Trail Tournament

Consolation Semifinal

Oberlin-Decatur 56, Hitchcock County, Neb. 36

Chapman Tournament

Rossville 41, El Dorado 36

Cheney Tournament

Pool Play

Pool A

Hutchinson Trinity 54, Wichita Collegiate 24

Pool B

Clearwater 45, Chaparral 34

Cimarron Tournament

Semi-Finals

Meade 50, Bucklin 38

Consolation Semifinal

Satanta 35, Deerfield 19

Circle Tournament

Circle 42, Wichita Defenders 36

Fairfield Tournament

Cunningham 53, Chase 15

Otis-Bison 45, Fairfield 28

Garden Plain Tournament

Garden Plain 58, Rose Hill 55

Hesston 45, Emporia 11

Goessel Tournament

Goessel 43, Elyria Christian 25

Little River 45, Canton-Galva 27

Goodland Tournament

Consolation Semifinal

Norton 41, Burlington, Colo. 35

Semifinal

Goodland 40, Oakley 28

McCook, Neb. 41, Wallace County 28

Herington Tournament

Northern Heights 58, Centre 35

Southeast Saline 44, Rural Vista 23

Holcomb Clarion Classic Roundball Tournament

Garden City 66, Denver South, Colo. 29

Holcomb 82, Pueblo East, Colo. 58

Holcomb Clarion Classic Roundball Tournament

Wichita Trinity 50, Scott City 38 Hugoton Tournament

Consolation Semifinal

Guymon, Okla. 45, Lakin 41

Ulysses 51, Southwestern Hts. 47

Semifinal

Hugoton 48, Gruver, Texas 42

Kingman Tournament

Wellington 56, Medicine Lodge 28

Lakeside Tournament

Thunder Ridge 46, St. John's Beloit-Tipton 44, OT

Larned Tournament

Semifinal

Ellinwood 60, Hoisington 39

Lincoln Tournament

Consolation Semifinal

Phillipsburg 49, Plainville 30

Russell 59, Nickerson 29

Semifinal

Central Plains 56, Ellsworth 47

Ell-Saline 38, Lincoln 20

Marion Tournament

Marion 54, Belle Plaine 25

Marmaton Valley Tournament

West Elk 36, Marmaton Valley 14

Moundridge Tournament

Hillsboro 51, Moundridge 43

Lyons 71, Inman 38

Oklahoma Bible Academy Prep Classic

Wichita County 57, Oklahoma Christian School, Okla. 27

Osawatomie Tournament

Third Place

Central Heights 50, Spring Hill 46

Oxford Tournament

Douglass 49, Oxford 26

Paola Tournament

Seventh Place

Highland Park 49, KC Turner 14

Championship

St. James Academy 38, Bo nner Springs 35

Pond Creek-Hunter Tournament

Seventh Place

South Haven 43, Mulhall-Orlando, Okla. 30

Quinter Tournament

Consolation Semifinal

Wheatland-Grinnell 66, Quinter 25

Semifinal

Ellis 60, Golden Plains 37

Hoxie 64, Dighton 56

Rolla Tournament

Beaver, Okla. 42, Syracuse 33

Consolation Semifinal

Greeley County 41, Rolla 39

Moscow 67, Elkhart 57

Semifinal

South Baca, Colo. 43, Johnson-Stanton County 38

Skyline Tournament

Pretty Prairie 45, Stafford 14

Sedgwick 46, Pratt Skyline 33

St Paul Tournament

Southeast 47, Derby 44

St. Mary's Tournament

Mission Valley 42, Onaga 27

Trego Tournament

Consolation Semifinal

Trego 46, Western Plains 22

Semifinal

Smith Center 40, Hodgeman County 14

Tri-County Classic

Bennington 42, Solomon 37

Halstead 48, Minneapolis 39