Purchase photos

KBCA prep rankings, Week 2

12/9/2013

Boys

Class 6A

1. Blue Valley NW

2. Shawnee Mission South

3. Olathe East

4. Washburn Rural

5. Lawrence Free State

6. Lawrence

7. Wichita East

8. Blue Valley North

9. Topeka High

10. Blue Valley West

Class 5A

1. Topeka Highland Park

2. Lansing

3. Goddard-Eisenhower

4. Hays High

5. Wichita Heights

6. Kapaun Mt. Carmel

7. Maize South

8. Salina South

9. Andover

10. Bishop Carroll

Class 4A Division I

1. K.C.-Piper

2. K.C.-Sumner

3. Basehor-Linwood

4. McPherson

5. Bishop Miege

6. Andover Central

7. El Dorado

8. Coffeyville

9. Winfield

10. Abilene

Class 4A Division II

1. Scott City

2. Andale

3. Wichita Trinity

4. Holton

5. Clearwater

6. Anderson County

7. Burlington

8. Jefferson West

9. Concordia

10. Eudora

Class 3A

1. Wichita Collegiate

2. Hesston

3. Silver Lake

4. Nemeha Valley

5. Salina-Sacred Heart

6. Cheney

7. Beloit

8. Lyons

9. Southeast of Saline

10. Haven

Class 2A

1. St. John

2. St. Mary's-Colgan

3. Meade

4. Olpe

5. Oswego

6. West Elk

7. Moundridge

8. Berean Academy

9. Republic County

10. Hillsboro

Class 1A Division I

1. Marais Des Cygnes

2. Valley Heights

3. Centralia

4. Stockton

5. Victoria

6. Macksville

7. Thunder Ridge

8. Hanover

9. Hoxie

10. Osborne

Class 1A Division II

1. Axtell

2. Wallace County

3. St. John's-Tipton

4. Baileyville-B&B

5. Fowler

6. Dighton

7. Ashland

8. Central Christian

9. South Barber

10. Sylvan-Lucas

Girls

Class 6A

1. Wichita South

2. Maize

3. Olathe South

4. Blue Valley North

5. Shawnee Mission Northwest

6. Manhattan

7. Washburn Rural

8. Blue Valley

9. Wichita Northwest

10. Topeka High

Class 5A

1. St. Thomas Aquinas

2. Kapaun Mt. Carmel

3. Salina Central

4. Leavenworth

5. Andover

6. Bishop Carroll

7. Wichita Heights

8. Topeka Seaman

9. Maize South

10. Great Bend

Class 4A Division I

1. Wamego

2. Fort Scott

3. Paola

4. Andover Central

5. Bishop Miege

6. Topeka-Hayden

7. De Soto

8. McPherson

9. Coffeyville

10. Louisburg

Class 4A Division II

1. Santa Fe Trail

2. Burlington

3. Pratt

4. Colby

5. Frontenac

6. Andale

7. Holton

8. Hugoton

9. Clearwater

10. Trinity Academy

Class 3A

1. Hesston

2. Riley County

3. Sabetha

4. Cimarron

5. Caney Valley

6. Silver Lake

7. Garden Plain

8. Holcomb

9. Haven

10. Marysville

Class 2A

1. Hillsboro

2. Smith Center

3. Jefferson County North

4. Sterling

5. Olpe

6. Moundridge

7. Meade

8. Washington County

9. Central Plains

10. Republic County

Class 1A Division I

1. Hoxie

2. Spearville

3. Valley Heights

4. Linn

5. Caldwell

6. Victoria

7. Centre

8. St. Paul

9. Pike Valley

10. Centralia

Class 1A Division II

1. Ingalls

2. Golden Plains

3. Baileyville-B&B

4. Norwich

5. Argonia

6. Wilson

7. Dighton

8. Fowler

9. South Barber

10. Natoma