Purchase photos

Prep basketball rankings, Dec. 16

12/16/2013

KBCA rankings

KBCA rankings

Boys

Class 6A

1. Blue Valley Northwest

2. Shawnee Mission South

3. Olathe East

4. Washburn Rural

5. Lawrence Free State

6. Lawrence

7. Wichita East

8. Blue Valley North

9. Topeka High

10. Blue Valley West

Class 5A

1. Highland Park

2. Lansing

3. Goddard-Eisenhower

4. Hays High

5. Wichita Heights

6. Maize South

7. Salina South

8. Kapaun Mt. Carmel

9. Bishop Carroll

10. Salina Central

Class 4A DIvision 1

1. Basehor-Linwood

2. McPherson

3. Coffeyville

4. Baldwin

5. August

6. El Dorado

7. K.C.-Piper

8. Paola

9. Miege

10. Labette County

Class 4A Division II

1. Andale

2. Scott CIty

3. Holton

4. Clearwater

5. Concordia

6. Wichita Trinity

7. Columbus

8. Jefferson West

9. Eudora

10. Larned

Class 3A

1. Wichita Collegiate

2. Hesston

3. Silver Lake

4. Nemaha Valley

5. Beloit

6. Cheney

7. Salina-Sacred Heart

8. Southeast of Saline

9. Hillsboro

10. Eureka

Class 2A

1. St. John

2. St. Mary's-Colgan

3. Meade

4. Olpe

5. Oswego

6. Hillsboro

7. Central Plains

8. Oberlin

9. Jackson Heights

10. Berean Academy

Class 1A Division I

1. Marais Des Cygnes Valley

2. Valley Heights

3. Centralia

4. Stockton

5. Hoxie

6. Fairfield

7. La Crosse

8. Victoria

9. Udall

10. Hanover

Class 1A Division II

1. Wallace County

2. St. John's-Tipton

3. Bailevyville-B&B

4. Fowler

5. Ashland

6. South Barber

7. Dighton

8. Axtell

9. Sylvan-Lucas

10. Central Christian

Girls

Class 6A

1. Maize

2. WIchita South

3. Washburn Rural

4. Shawnee Mission Northwest

5. Olathe South

6. Blue Valley North

7. Wichita Northwest

8. Topeka Highland

9. Manhattan

10. Olathe East

Class 5A

1. St. Thomas Aquinas

2. Kapaun Mt. Carmel

3. Salina Central

4. Leavenworth

5. Andover

6. Bishop Carroll

7. Wichita Heights

8. Topeka-Seaman

9. Maize South

10. Blue Valley Southwest

Class 4A Division I

1. Wamego

2. Fort Scott

3. Paola

4. Andover Central

5. Bishop Miege

6. Topeka-Hayden

7. De Soto

8. McPherson

9. Independence

10. Buhler

Class 4A Division II

1. Santa Fe Trail

2. Burlington

3. Pratt

4. Colby

5. Frontenac

6. Hugoton

7. Holton

8. Concordia

9. Goodland

10. Clearwater

Class 3A

1. Hesston

2. Riley County

3. Cimarron

4. Caney Valley

5. Holcomb

6. Marysville

7. Sabetha

8. Silver Lake

9. Haven

10. Garden Plains

Class 2A

1. Hillsboro

2. Smith Center

3. Jefferson County North

4. Sterling

5. Remington

6. Olpe

7. Meade

8. Washington County

9. Central Plains

10. Ellis

Class 1A Division I

1. Hoxie

2. Spearville

3. Valley Heights

4. St. Paul

5. Osborne

6. Waverly

7. Centre

8. Linn

9. Pike Valley

10. Cedar Vale

Class 1A Divion I

1. Ingalls

2. Norwich

3. Baileyville-B&B

4. Argonia

5. Wilson

6. Dighton

7. Fowler

8. Triplains-Brewster

9. Golden Plains

10. Weskan